Bu kategoride toplam 16 ürün bulunmaktadır
Bu kategoride toplam 16 ürün bulunmaktadır

Tektaş yüzükler 

 

Klasik ve her dönem popüler olan tektaş nişan yüzüğü, göz kamaştırıcı bir mücevherdir. Pırlanta veya diğer yan taşlardan oluşan bir alyans ile birlikte, heyecan verici bir hal alır. Tektaş nişan yüzüğü koleksiyonumuz, sizlere rafine ve çarpıcı bir seçenek sunmaktadır.

 

Evlilik tekliflerinin olmazsa olmazı olan tektaş yüzükler, binlerce model ve fiyat seçenekleri ile mücevher ve kuyumcu mağazalarında sergileniyor. Fakat bu kadar seçenek arasından en doğrusuna karar vermek, o kadar da kolay bir iş değil.

 

Müstakbel eşinize, evlenmeden önce almayı düşündüğünüz tektaş yüzük ile ilgili birkaç hatırlatma yapmak istiyoruz.

 

Tektaş yüzük nedir? 

 

Beyaz ya da sarı altından yapılan, üzerinde pırlanta bir taş bulunan yüzüklerdir. Tabii anlatımının bu kadar basit olduğuna bakmayın. İşçilik ve kalite ne kadar iyi olursa, tektaş yüzüklerin fiyatı o kadar yüksek olur.

 

Elmas ve pırlanta arasındaki fark, birçok kişinin merak konusudur. Fakat aslında ikisi aynı maddedir. Yani elmasın işlenmiş haline pırlanta denir. Dolayısıyla elmas tektaş yüzük değil, pırlanta tektaş yüzük vardır.

 

Tektaş yüzük modelleri nelerdir? 

 

Her tektaş yüzük üreticisinin ya da tektaş yüzük markasının, kendi tasarımları vardır. Fakat genel olarak bakıldığında, her tektaş yüzük modeli birbirine benzemektedir. Yuvarlak bir halka, ucuna yerleştirilen oval ya da keskin hatlarda bir yuva ve içinde tektaş pırlanta.

 

Tektaş yüzük modelleri isimlendirilmez. Yani demek istediğimiz, 4K televizyon, 3D televizyon, Full Hd televizyon gibi bir isimlendirme kullanılmaz. Bunun yerine; 0,08 karat pırlanta tek taş yüzük, 0,1 karat pırlanta tektaş yüzük, 0,17 karat pırlanta tektaş yüzük gibi isimlendirme yapılır.

 

Tektaş yüzük modelleri ve tektaş yüzük fiyatları, aslında “Karat” adı verdiğimiz değere göre belirlenir.

 

 

Karat nedir? 

 

Karat, elmasların ağırlık ölçü birimidir. 0,2 grama eşit kabul edilir. Elmasın kesilmesi sonucunda ortaya çıkan değerli taşın değeri, karat ile doğru orantılı olarak artmaktadır.

 

Fakat karat aslında tek başına bir ölçü değildir. Çünkü pırlantalar, 4C adı verilen bazı özelliklerle fiyatlandırılır.

 

Peki pırlantalarda 4C nedir?

 

C harfi ile başlayan 4 özellikten dolayı bu şekilde adlandırılır. Cut (Kesme), Colour (Renk), Clarity (Berraklık) ve Carat (Karat Ağırlığı).

 

Burada anlatılmak istenen asıl konu şudur; 2 karatlık bir elmasın piyasa değeri, 1 karatlık olan bir elmastan iki kat fazla olmalıdır. Ancak 4c özelliği devreye girdiğinde bu fark, 4 katına kadar çıkabiliyor.

 

Tektaş yüzük fiyatları ne kadar? 

 

Tektaş yüzük satın alırken, karat değerine bakmalısınız. Biraz önce de dediğimiz gibi tektaş pırlanta yüzükler, 4C ölçü birimine göre ücretlendirilir. Peki siz bu pırlantalarda 4C özelliğini nasıl anlayacaksınız? Birkaç ipucu verelim.

 

Pırlanta kesimi nasıl anlaşılır?

 

İlk olarak, pırlantanın kesim konusunu ele alalım. Kesim ne kadar iyi olursa, pırlanta o kadar parlak ve ışıltılı görünür. İyi kesilmiş bir pırlanta taşı, ışığı çok iyi yansıtır. Bir yüzünden giren ışık, taç adı verilen üst kısımdan çıkarak dağılır.

 

Pırlanta kesimlerine genel olarak şu isimler verilir;

 

 •         Damla kesim
 •         Kalp kesim
 •         Zümrüt kesim
 •         Yuvarlak kesim
 •         Oval kesim
 •         Markiz kesim 

 

Pırlanta renkleri nelerdir?

 

Pırlantalar, ilk bakıldığında şeffaf görünür. Fakat kendi içerisinde belli belirsiz renk tonları vardır. D harfinden başlayarak Z harfine kadar isimlendirilir.

 

 •         D ve E, ekstra beyaz
 •         F ve G nadir beyaz
 •         H beyaz
 •         I ve J hafif sarı
 •         K ve L sarı
 •         M, N, O, P, Q, R, S ve Z ise koyu sarı renklidir.

 

Tüm bu bilgiler ışığında, tektaş yüzük fiyatları hakkında şunları söyleyebiliriz.

 

 •         0,30 karat tektaş pırlanta yüzüğün fiyatı RED Pırlanta sitemizde ortalama 3 bin TL’dir.
 •         0,50 karat tektaş pırlanta yüzüğün fiyatı RED Pırlanta sitemizde ortalama 8 bin TL’dir.
 •         1,00 karat tektaş pırlanta yüzüğün fiyatı RED Pırlanta sitemizde ortalama 30 bin TL’dir.

 

Tektaş yüzük alırken nelere dikkat edilmelidir? 

 

Tektaş pırlanta yüzük satın almadan önce, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır.

 

Sertifikası olan tektaş pırlanta yüzük almanız oldukça önemlidir. Bu, alacağınız yüzüğün sahte olma ihtimalini ortadan kaldıracaktır. RED Pırlanta olarak bütün pırlantalarımız laboratuvar testlerinden geçmektedir.

 

Pırlantalardaki renk skalasından bahsetmiştik. Bu renkler, D ile Z harfleri arasında sınıflandırılır. D-E-F serisindeki pırlantalar oldukça renksizdir. Dolayısıyla daha beyazdır. Renk skalasında aşağı doğru inildikçe, sarı tonlarını görme ihtimaliniz artar.

 

Pırlantadaki berraklık ise, bir diğer önemli noktadır. Berraklık konusu hem pırlantanın içerdiği karbon miktarıyla, hem de kesim aşamasında yapılan hatalarla doğru orantılıdır.

 

Bir diğer nokta ise pırlantanın kesimidir. Kesim aşamasında işçilik ne kadar iyi olursa, pırlanta o kadar parlak ve kusursuz bir görünüme sahip olacaktır.

 

 

Tektaş yüzükler hakkında sık sorulan sorular 

 

Tektaş yüzüklerle alakalı bazı bilgileri sizlerle paylaştık. Fakat bu konuyla alakalı merak edilen çok fazla konu var. Şimdi isterseniz, en fazla sorulan soruları cevaplayalım.

 

Tektaş yüzükler kaç ayar olur?

 

Tektaş yüzüklerde ayar diye bir ölçü yoktur. Ölçünün karat olduğunu söylemiştik. Ayar denilen ölçü birimi ise altın ve gümüşlerde kullanılır.

 

Tektaş yüzüğün anlamı nedir?

 

Tektaş yüzüğün birden fazla anlamı olabilir. Bu yüzüklere bir anlam yüklemek, size ve sevdiğiniz kadına kalmış. Genel olarak; sevgi ve değer vermek göstergesi olarak bilinir.

 

Tektaş yüzük ne zaman verilir?

 

Tektaş yüzük genel olarak, nişan anlamında kullanılır. Evlilik teklifi ederken, hayatınızı birleştireceğiniz kadının parmağına takılır. Bu sizin aranızda bir nişan sembolü olur. Fakat bunun dışında; evlilik yıldönümünde ve doğum gününde de hediye olarak verilmektedir.

 

Sahte tektaş yüzük nasıl anlaşılır?

 

Aslında tektaş yüzüklere özel bir durum değildir. Tüm mücevher ve takılar için, imitasyon ve gerçek olanları ayırmak mümkündür.

 

Yani asıl yapmamız gereken, pırlantanın sahte olup olmadığını öğrenmektir. Onun için de birkaç yöntem var.

 

 •         Su testi: Bir bardağın içine su doldurup, pırlanta yüzüğünüzü içine atın. Eğer suya batarsa gerçek pırlantadır. Suda yüzerse sahtedir. Çünkü pırlantaların yoğunluğu, sudan fazladır. Bu yüzden dibe batar.

 

 •         Buğu testi: Pırlanta yüzüğünüze nefesinizi verin. Aynı gözlük camı siler gibi. Eğer buğu hemen dağılırsa gerçektir. Dağılması birkaç saniye sürerse sahtedir.

 

 •         Isı testi: Tektaş yüzüğünüzdeki pırlantayı bir kerpeten ya da pense yardımıyla tutun. Bir çakmakla ısıtın. Yaklaşık 1-1.5 dakika ısıttıktan sonra, bir bardak soğuk su içine bırakın. Taş çatlarsa pırlanta sahtedir. Eğer şeklini korursa gerçektir.

 

 •         Yazı testi: Pırlanta taşı, yazılı bir kağıt üstüne tutun. Arkasından baktığınızda yazıları kolay bir şekilde okuyabiliyorsanız sahtedir. Fakat bulanık görünüyorsa gerçektir.

 

Tektaş yüzük nasıl yapılır?

 

Yaklaşık 32 gram olan ham altın, bin derecelik bir ısı verilerek eritilir. Ardından düz bir şerit şeklindeki kaba dökülür ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra asit dolu bir küvete batırılır ve testere ile ikiye bölünür. Daha sonra düz bir şekilde bulunan altın yüksek ateşte ısıtılarak, pense ya da benzer bir alet yardımıyla yuvarlak bir hale getirilir. Halka haline getirilen altının iki ucu, kaynak yardımıyla birleştirilir. Oluşturulan bu halka yüzük malafasına geçirilir ve çekiç yardımıyla ebatı ayarlanır. Böylece tektaş yüzüğün gövde kısmı oluşmuş olur. Ardından özel bir karışıma batırılır ve cilalanır. Pırlanta tektaş yerleştirilir ve tazyikli suyla iyice temizlenir. Böylece tektaş yüzük satışa hazır hale gelir.

 

Tektaş yüzük ölçüsü nasıl belirlenir?

 

Yüzük ölçüleri, genellikle çap ve çerçeve olarak iki şekilde adlandırılır. Eğer daha önce kullandığınız (tabii kendiniz için alacaksanız) bir yüzük varsa, işiniz kolay. Bu yüzüğü düz bir zemine koyun. En geniş kısmını, bir cetvel yardımıyla ölçün. Tabii bu ölçüm milimetre cinsinden olmalı. Bu yönteme ÇAP ismi veriliyor.

 

Eğer hiç yüzüğünüz yoksa, ince bir tel ya da kağıt alıp, parmağınıza dolayın. Bir yüzük şeklini aldıktan sonra çıkarın ve açın. Bunun uzunluğunu ölçün. Buna da ÇEVRE yöntemi denilmektedir.

 

Çap ya da çerçeve ölçüm sonuçlarını, yüzük skalasında kontrol edip, yüzük ölçünüzü bulabilirsiniz. Tektaş yüzük ölçüleri; 6 ile 31 arasında bulunur.

 

Tektaş yüzük hangi parmağa takılır?

 

Tektaş yüzükler, genellikle nişanı temsil eder. Özellikle evlilik tekliflerinde kullanılır. Bu sebeple evlenene kadar, sağ elin yüzük parmağına takılır. Yani serçe parmağın hemen yanındaki parmağa takılmalıdır. Fakat evlendikten sonra, alyans ile birlikte, tektaş yüzük üst kısımda kalacak şekilde sol elin yüzük parmağına takılır.

 

Tektaş yüzükler hangi renk olur?

 

Tektaş yüzüklerde kullanılan pırlanta renklerden bahsetmiştik. Fakat alyans kısmı, iki ana renkten oluşur; Beyaz ve sarı. Ancak beyaz rengin çok daha fazla tercih edildiğini söylemeliyiz.

 

Gümüş tektaş yüzükler ne kadar?

 

Görünüm olarak orijinal tektaş pırlanta yüzüklere oldukça benzeyen gümüş tektaş yüzükler, kullanılan malzemenin ucuz olmasından dolayı, fiyatı da oldukça ekonomiktir.

 

Alyans kısmında 925 ayar gümüş kullanılır. Tektaş olarak değersiz bir maden kullanılabileceği gibi, Kubik Zirkonyum (Zirkon) taş da kullanılabilir. Bazı kaynaklar Zirkon Taş olarak da kullanıyor. Zirkon taş, Zirkonyadan elde edilen sahte pırlantadır. Gerçeğinden ayırt etmesi çok zordur. Genellikle gümüşle birlikte kullanılır. İmitasyon pırlanta tektaş yüzük olarak da değerlendirebiliriz. Bütçesi düşük olanların, gerçek izlenimi vermek için tercih ettiği yüzüklerdir. Tabii satarken de çok fazla değeri olmayacaktır.

 

Gümüş tektaş yüzük fiyatları 100-1000 TL arasında, kullanılan malzeme ve işçiliğe göre değişmektedir.

 

Baget tektaş yüzük nedir?

 

Özel kesim yüzüklerdir. Tektaş yüzüğün pırlanta kısmı, dikdörtgen şeklinde köşeli olarak kesilmektedir. Baget tektaş yüzük modelleri incelendiğinde, dikdörtgen şeklinde kesilen bir pırlanta ve çevresini saran küçük taşların, ne kadar zarif bir görünüm sergilediği ortaya çıkıyor.

 

Yarım tur tektaş yüzük nedir?

 

Yarımtur yüzükler; 360 derece olan bir yüzüğün yarısına kadar taşlarla süslenmiş halidir. Yarımtur tektaş yüzükler ise, bu tür yüzüklerin tam orta ve üst kısmına, pırlanta tektaşın yerleştirilmiş şeklidir.

 

 

Tektaş yüzük kutusu nasıl olmalı?

 

Bir hediyenin olmazsa olmazı, güzel paketlenmiş olmasıdır. Hediye ne kadar şık ve güzel paketlenirse, içindekine karşı o kadar fala merak uyandırır. Tektaş yüzük kutuları da aynı etkiyi bırakmalıdır. Basit ve paspal bir kutu içindeki tektaş pırlanta, istediğiniz etkiyi bırakmayabilir.

 

Tektaş yüzük kutusunun şık ve gösterişli olması önemlidir. Ancak kutunun içindekiler de, en az kutu kadar önemlidir. En iyi tektaş yüzük markaları, tektaş yüzük kutularının içine; detaylı pırlanta sertifikası ile birlikte çoğunlukla RED Pırlanta ışıklı kutusuyla gönderilmektedir.

 

Tektaş yüzük içine ne yazılır?

 

Bilgisayar ve lazer teknolojisinin gelişmesiyle, yüzük içerisine yazı yazdırma oldukça popüler bir hale geldi. Yüzüğün iç kısmına, içerisine sığacak ve kolay okunabilecek şekilde istenen yazılar yazdırılabilir. Seni seviyorum, Sana aşığım, Bir ömür seninleyim, Aşkımız hiç bitmesin gibi sevgi sözcükleri yazılabileceği gibi, sizin ve sevdiğinizin isimleri, tanışma ya da nişan yıldönümünüz de yazılabilir.

 

Tektaş yüzük büyütme ya da küçültme yapılır mı?

 

Diğer yüzük modellerinde olduğu gibi, tektaş yüzüklerde de büyütme veya küçültme yapılabilir.

 

Tektaş yüzük büyütme için; yüzük açılır ve bir miktar parça eklenerek kaynak yapılır.

 

Tektaş yüzük küçültme (daraltma) için; yüzükten bir parça lazerle kesilerek alınır ve açılan iki uç, kaynak yardımıyla birbirine eklenir.

 

Tektaş yüzük nasıl temizlenir?

 

Tektaş yüzükleri evde temizleme için birkaç yöntem vardır. Bunlardan en çok tercih edileni şudur; Bir kap içerisine ılık su koyun. İçerisine, kiyasal içermeyen sıvı sabun döküp karıştırın. Yumuşak bir diş fırçası ile iyice temizleyin. Ardından çıkarıp durulayın ve tüy bırakmayan bir bez ile kurulayın.

 

 

Tektaş yüzük nereden alınır?

 

Tektaş yüzük satın almak için RED Pırlanta online mağazamızı tercih edebilirsiniz. Birbirinden farklı tektaş yüzük modelleri ile sizlere hizmet vermekteyiz. İnternet sitemiz üzerinden %100 güvenli olarak online alışveriş yapabilirsiniz. Kredi kartına taksitle, tektaş yüzük siparişi verebilirsiniz.

 

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü