Bu kategoride toplam 16 ürün bulunmaktadır
Bu kategoride toplam 16 ürün bulunmaktadır

Pırlanta Yüzükler

 

Bir kadının hayallerini süsleyen o en güzel anın bir sembolü olan pırlanta yüzük, ömür boyu unutulmayacak bir anı olarak kalacaktır. Evliliğin bir nişanı olan pırlanta yüzükler, ömür boyu sürecek olan masalsı bir hikayenin sembolü olacaktır.

 

Evlilik teklifi ile başlayacak olan o güzel yaşamın daha anlamlı hale gelmesi, sevdiğinize alacağınız pırlanta yüzüğün güzelliği ve kalitesiyle doğru orantılıdır.

 

Peki alacağınız pırlanta yüzük nasıl olmalı? Pırlanta yüzük alırken nelere dikkat edilmeli? Sahte pırlanta yüzük nasıl anlaşılır? Pırlanta yüzük modelleri ve fiyatları nelerdir?

 

İşte bu ve buna benzer sorulara biraz açıklık getirelim. Getirelim ki, o eşsiz anın büyüsü ömür boyu bozulmasın.

 

Pırlanta yüzük nedir? 

 

Pırlanta yüzük nedir diye soramadan önce, pırlanta nedir diye sormak daha uygun olur. Çünkü yüzüğün tamamının pırlanta olması, fiziki itibariyle mümkün değildir. Pırlanta değerli bir taştır. Dolayısıyla yüzüğün yuvarlak kısmının, altın ya da gümüş gibi maddelerden yapılması gerekir.

 

Pırlanta, Elmas madeninin işlenmiş halidir. Elmas ise, kristal karbondur. Karbon atomunun kristalleşmiş halidir. Bilinen en sert maddelerden olması ve ışığı çok yüksek derecede dağıtması, elması oldukça değerli yapmaktadır. Elmas renkleri; Mavi, yeşil, siyah, beyaz, pembe, turuncu, mor ve kırmızıdır. Ancak işlendiğinde, şeffaf bir renk almaktadır.

 

Pırlanta yüzük çeşitleri nelerdir? 

 

Pırlanta yüzükler genel olarak 6 isimde bulunur.

 

 •         Tektaş pırlanta yüzük
 •         Tria pırlanta yüzük
 •         Fantezi pırlanta yüzük
 •         Renkli pırlanta yüzük
 •         Pırlanta alyans yüzük
 •         Tamtur pırlanta yüzük

Pırlanta yüzük renkleri nelerdir? 

 

Pırlanta yüzükler, şeffaf olmasıyla bilinir. En belirgin özellikleri, ışığı düzgün bir şekilde dağıtmasıdır. Pırlanta yüzük renkleri, D ve Z harfleri arasında numaralandırılmıştır.

 

D renkli pırlanta yüzükler: Renksizdirler. Oldukça nadir bulunurlar. Bu sebeple pırlanta yüzük fiyatları incelendiğinde, en pahalı sınıfta yer alırlar.

 

E ve F renkli pırlanta yüzükler: D renk grubunda bulunan pırlantalarla birbirlerine çok benzerler. Sadece taş bilimciler (Gemologlar) bu farkı görebilir. Pırlanta piyasasında nadir bulunan renklerdendir. D grubuna göre biraz daha uygun fiyatlıdır.

 

G – H renkli pırlanta yüzükler: Beyaz renklidirler. Dışarıdan bakıldığında renksiz görünürler. Fakat kendinden önceki harf grubunda yer alan renklerle karşılaştırıldığında, biraz daha beyaz oldukları ortaya çıkar.

 

I – J renkli pırlanta yüzükler: Hafif sarı renklidirler. Fiyat olarak daha uygundurlar.

 

K – M renkli pırlanta yüzükler: Oldukça sarı renkte olan pırlantalardır. Fiyatları kendinden üst grupta olanlara göre çok daha uygundur.

 

S – Z renkli pırlanta yüzükler: Koyu sarı renkli pırlantalardır. En uygun fiyatlı olan pırlanta yüzüklerdir.

 

Pırlanta yüzük sınıfları nelerdir? 

 

Pırlanta yüzük sınıfları, pırlanta yüzük çeşitleri ya da pırlanta yüzük özelliklerini aynı kategoride değerlendirebiliriz.

 

Pırlanta yüzükler, 4 C adı verilen bir sınıflandırmaya sahiptir. Bu 4C, Renk(Colour), Berraklık (Clarity), Karat (Carat), Kesim (Cut) isimlerinin baş harflerinden oluşur. Dolayısıyla pırlanta yüzüklerin sınıflandırılması, bu 4 özelliğe göre yapılır.

 

Pırlanta yüzük modelleri nelerdir? 

 

Pırlanta yüzük modelleri, pırlanta yüzüm markalarının, pırlanta yüzük tasarımlarına göre değişkenlik gösterir. Her markanın, kendisine has bir çizgisi vardır. Dışarıdan bakıldığında her ne kadar birbirine benzese de, aslında o ince ayrıntıları fark etmek mümkündür.

 

Pırlanta yüzük modelleri, kesim, işçilik, kalite ve tasarıma göre değişiyor. Damla, kalp, yuvarlak, oval, dikdörtgen ve farklı montür seçenekleriyle, sizlerin beğenisine sunuluyor.

 

Pırlanta yüzükler, sahip olduğu karat ölçüsü ve tasarımıyla, modanın seyrine göre satışa sunuluyor. Yapmanız gereken tek şey, sevdiğiniz kişinin zevklerini tanımak ve bütçenize göre en iyi pırlanta yüzüğü tercih etmektir.

 

Pırlanta yüzük nereden alınır? 

 

Pırlanta yüzükler, gerek mücevheratçıdan, gerek kuyumcudan, gerekse internetten satın alınabilir. Alışveriş yapmadan önce, pırlanta yüzük hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ayrıca RED Pırlanta internetten sitemizden pırlanta yüzük satın almayı düşünüyorsanız, bir çok avantajdan yararlanabilirsiniz. Pırlanta yüzükler kredi kartına taksitle de satılabiliyor. Bankanız kaç takside izin veriyorsa, peşin fiyatına taksitli olarak satın alabilirsiniz.

 

Pırlanta yüzük fiyatları ne kadar? 

 

Ortalama olarak kuyumculuk sektörü tahminlerine göre, pırlanta nişan yüzüğü fiyatları 1000 TL ile 20 bin TL arasında değişmektedir.Pırlanta yüzük fiyatları; metal türüne, halka tasarımına ve eklemek istediğiniz yan taşlara bağlı olarak değişmektedir.

 

Pırlanta yüzük fiyatları; model, kalite, işçilik ve karat ölçüsüne göre değişkenlik gösterir. 0,1 karat ile 3,6 karat arasında değişik ölçülerde satılmaktadır. Tabii özel yapım pırlanta yüzüklerde, karat ölçüsü çok daha fazla olabilir.

 

İkinci el pırlanta yüzükler ne kadar? 

 

İkinci el pırlanta yüzük almak istiyorsanız, bunun için oldukça dikkatli olmalısınız. Sahte pırlantaları gerçek pırlantalardan ayırmak, bazen oldukça zor olabiliyor. Alacağınız pırlanta yüzüğün sertifikasının olması gerektiği gibi, kozmetik olarak aşınmamış ve deforme olmamış olmalıdır.

 

İkinci el pırlanta yüzük fiyatları marka, renk, model ve temizliğine göre değişmektedir. Ortalama fiyatları; 500 TL ile 10 bin TL arasında değişmektedir.

 

Pırlanta yüzük alırken nelere dikkat edilmelidir? 

 

Pırlanta yüzük alacaklara bazı tavsiyeler vermek istiyoruz. İmitasyon (sahte) pırlanta yüzüklerin bolca satışının yapıldığı bu zamanlarda, gerçek pırlantayı ayırt etmek oldukça önemli.

 

 •         Bunun için ilk olarak, sertifikalı pırlanta yüzükleri tercih etmeniz gerekiyor. Tabii bu sertifikanın da gerçek olması gerek.
 •         İkinci olarak, güvenilir bir alışveriş sitesinden ya da markadan satın almak gerekiyor.
 •         Pırlanta yüzük üzerinde bulunan taşın, berrak ve renksiz olması gerek. Ayrıca ışığı düzgün bir şekilde dağıtmalıdır.

 

Pırlanta yüzükler hakkında bazı önemli bilgiler 

 

Pırlanta yüzükler hakkında merak edilen birkaç noktayı daha hatırlatmak istiyoruz.

 

 •         Pırlanta yüzükler büyütülür mü: Evet, pırlanta yüzükler büyütülebilir.
 •         Pırlanta yüzükler küçültülür mü: Evet, lazerle kesim işlemi yapılarak, istenen ölçüye göre küçültülebilir.
 •         Pırlanta yüzük bozdurulur mu: Evet, pırlanta yüzükler satılabilir. Fakat işçilik oldukça fazla olduğundan, satılırken değer kaybı olacaktır.
 •         Pırlanta yüzük beyaz altın mı: Halka kısmı beyaz altından yapılabileceği gibi, sarı altından ve hatta gümüşten de yapılabilir. Fakat en popüler olanı, beyaz altından yapılanıdır.
 •         Pırlanta yüzük nasıl temizlenir: Bunun için kuyumculardan yardım alabileceğiniz gibi, evde kendiniz de yapabilirsiniz. Mücevherciden alacağınız pırlanta temizlik suyu ile birlikte gelen talimatları uygulayarak, temizliği yapabilirsiniz.

 

 

Pırlanta yüzükler; takı ve aksesuarlar içerisinde hemen hemen en önemli yere sahiptir. Bunun nedeni, iki kişi arasında yapılan bir bağlılık anlaşmasını sembolize etmesidir. Sevdiğinize; kolye, küpe, bileklik, saat, bilezik ya da broş hediye edebilirsiniz. Fakat ona pırlanta bir yüzük almanız, ona olan bağılılığınızı gösterecektir.

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü